Szamba betonowe stanowią nieodzowny element każdego obiektu mieszkalnego lub użytkowego, z którego korzystają ludzie. Mazowieckie jest województwem, gdzie poza kilkunastoma ośrodkami miejskimi przeważa zabudowa o małej gęstości zaludnienia, nie zawsze więc istnieje możliwość podłączenia nowo budowanego obiektu do kanalizacji. Oczywiście spuszczanie ścieków do rowu jest prawnie zabronione, naturalną rzeczą jest gromadzenie ich w odpowiednim zbiorniku, najlepszym wyborem są tutaj właśnie szamba betonowe. Mazowieckie wykazuje duże zapotrzebowanie na tego typu produkt, który jest najbardziej uniwersalnym sposobem gromadzenia nieczystości. Odpowiednio wyprodukowane w fabryce szamba betonowe charakteryzują się wieloletnią trwałością i szczelnością, co jest wielką zaletą w aspekcie ekologicznym.
Ponadto firma oferuje zróżnicowaną pojemność zbiornika, dodatkową montując dodatkowe komory można tę wielkość zwielokrotnić. Województwo mazowieckie posiada gęstą siatkę firm świadczących usługi asenizacyjne, jednak nie zawsze są one dostępne od ręki, dlatego zwłaszcza w obiektach o dużym zużyciu wody warto posiadać pojemne szamba betonowe, jako rezerwę w przypadku niemożności odbioru ścieków w danej chwili.
Decyzja o budowie szamba może się okazać nie lada wyzwaniem, jeśli nie poznamy rodzajów zbiorników, jak również czynników, które powinny wpływać na wybór jednego z nich. Zbiorniki na ścieki mają bowiem różną pojemność i budowę, która może znacząco wpływać m. in. na to, jak często będziemy musieli korzystać z usług wybierania zanieczyszczeń. Jakie są zatem rodzaje szamb oraz które z nich będzie najlepsze w naszym przypadku?
Pierwszy wybór, przed jakim staniemy, to decyzja o wyborze szamba jednokomorowego lub dwukomorowego. Pierwsze z nich jest dedykowane mniejszym działkom, sprawdzi się również znacznie lepiej na podmokłych terenach. Szambo betonowe dwukomorowe posiada natomiast przegrodę, która umożliwia zbieranie płynnych nieczystości i odprowadzanie ich do gruntu. Z jednej strony, takie rozwiązanie pozwala znacząco zmniejszyć ilość gromadzonych ścieków. Z drugiej jednak, tego rodzaju szamba betonowe mogą okazać się zupełnie nieefektywne na wilgotnych ziemiach. Przed podjęciem decyzji warto zatem sprawdzić, jak wygląda wilgotność gruntów na takim terenie, jak choćby województwo mazowieckie - i uzależnić swój wybór od jej poziomu.
Inną ważnym wyborem przy okazji zakupu szamba betonowego jest pojemność zbiornika. Szamba jednokomorowe występują w wariantach o pojemności 4, 5, 6, 8, 10 oraz 12 litrów, zbiorniki dwukomorowe zaś funkcjonują w opcjach 6, 8, 10 i 12 litrów. Decyzja o głębokości szamba powinna być uzależniona od średniej objętości ścieków, jakie generuje nasze gospodarstwo domowe. Nie jest to na szczęście trudna do oszacowania wartość - jest ona równa średniemu zużyciu wody.
W przypadku, gdy 12 litrów okaże się zbyt małą pojemnością, warto rozważyć także zakupzbiornika jednokomorowego dwuczęściowego lub dwukomorowego, łączonego szeregowo. Na czym polegają te dwa warianty? Oba umożliwiają znaczące powiększenie pojemności zbiornika. Zarówno szambo jednokomorowe dwuczęściowe, jak również dwukomorowe łączone szeregowo, mogą zgromadzić nawet 24 litry ścieków, co może okazać się nieodzowne w przypadku gospodarstw generujących bardzo duże ilości nieczystości.